Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
01.05.2019
Zrušení dobírek
Z důvodu velmi častého nepřebírání objednaného zboží, které bylo zasláno na dobírku jsme byli nuceni tuto službu zrušit. Nově je dobírka pouze na vyžá... číst celé
Zobrazit všechny novinky

Sledujte můj YouTube kanál:

Jsme také na Facebooku a Instagramu

Chcete vědět více? přidejte se k nám!

Zajímavé typy, rady a slevy pro členy.

 

Sponzoři e-shopu:

Spřátelené weby:

Dodavatelé železnice:

 

Dodavatelé nářadí:

3D print - materiály - PŘIPRAVUJEME / PLA

Materiál vhodný pro FFF/FDM technologii.

PLA

PLA (polylactic acid – kyselina polymléčná)

PLA je biologicky plně odbouratelný materiál, vyráběný z kukuřičného nebo bramborového škrobu či z cukrové třtiny. Je stále více průmyslově využíván. Je rozpustný v hydroxidu sodném. Po vytištění modelu je těžké odstranit podpůrné prvky. 

hustota: 1250 kg/m³, množství vlákna na 1kg cívce: 800 cm³

délka 1,75 mm silného materiálu: 330 m, délka 2,85 mm silného materiálu: 130 m

teplota tisku: 185 – 235 ºC

teplota extrudéru: 150 – 210 ºC, teplota podložky: 0 – 60 ºC

Použití: Je nejuniverzálnějším materiálem pro technologii tisku FDM, vhodným i pro tisk velkých předmětů. Vedle ABS je nejpoužívanějším materiálem pro 3D tisk metodou extruze termoplastu. Je pružný, tvrdý a odolný jako jiné plasty.

Doporučení:  Nevýhodou tohotomateriálu je sklon pohlcovat vzdušnou vlkost. Nutno zabezpečit suché prostředí pro skladování.  Při špatném skladování ve vlhkém prostředí pohlcuje vlhkost, což se projevuje jako bublinky na povrchu předmětu. Výhoda materiálu je v jeho jen zcel nepatrný sklon ke kroucení, daný minimálním rozpínáním při tavení. I při nižších teplotách je výtisk pevný a jednotlivé vrstvy kvalitně spojené. Po tisku ho lze opracovat běžnými postupy, ale kvůli nízkému tavnému bodu ho nelze dobře strojně brousit. Brusný papír strojní desky materiál rychle zahřeje až k bodu měknutí. Tuto nevýhodu lze odstranit chlazením materiálu při opracovávání. Prakticky bez omezení je možné ruční broušení, materiál lze i snadno vrtat a lakovat (po ošetření základní barvou pro tvrdé plasty).

Přejít na PLA 3D struny

Varianty PLA: 

PLA – D (polylactic acid – kyselina polymléčná)

Parametr D určuje vyšší tvrdost oproti PLA – A a s tím spojenou i vyšší teplotu tuhnutí. Doporučená teplota tisku je 185 – 235 ºC. Je využíván např. tiskárnou UK3DP.

PLA SVÍTÍCÍ VE TMĚ – GLOW IN THE DARK

teplota tisku: 195 – 220 ºC, teplota podložky: 50 – 60 ºC

rychlost tisku: 40 – 100 mm/s

 Materiál jemný na dotek, se zvýšenou elasticitou. Ve dne barvy krémové, v noci fosforeskuje a svítí. Modifikováno PHA. Je 100% bioodbouratelný (šetří životní prostředí). Musí se skladovat v obalu, chránícím před vzdušnou vlhkostí. Nejobvyklejší barvy tohto materiálu jsou zelená a červená (růžová). 

Přejít na PLA filamenty glow in the dark

STEEL PLA

teplota extrudéru: 195 – 220 ºC, teplota podložky: 50 ºC

 Lze ho stejně snadno tisknout jako běžný PLA. Hotový výrobek lze leštit. Je ideální pro tisk šperků, podpěr, figurek a robotů.

 Magnetic Iron PLA

teplota extrudéru: 185 ºC, teplota podložky: 20 –  55 ºC

 Tento materiál je opravdu jedinečný, je totiž magnetický. Doporučuje se použít teplotu tisku 10 – 20 ºC, tedy nižší než u běžného PLA.

 PLA/PHA

Je tisková struna jemná na dotek se zvýšenou elasticitou, zaručuje vysokou kvalitu 3D tisku. Modifikováno PHA. Jedná se o 100% bioodbouratelný materiál (šetří životní prostředí). Musí se skladovat v obalu, chránícím před vzdušnou vlhkostí.

  SROVNÁNÍ ABS A PLA

PLA je snadněji a rychleji zpracovatelný při stejných výchozích podmínkách, ale výrobky z něj jsou výrazně méně odolné vůči vyšším teplotám (začíná měknout již kolem 60 ºC, zatímco ABS až na 100 ºC). ABS je náchylnější k deformacím a vadám vlivem chladnutí vytištěného materiálu, vyžaduje tedy použití vyhřívané podložky. Podle některých domácích uživatelů je výhodou PLA fakt, že při tavení produkuje vůni připomínající smažení rostlinného oleje, zatímco ABS je při tavení cítit jako pálený plast. Výrobky z PLA jsou méně pružné, ale mají vyšší lesk. U ABS se snadněji odstraňují podpůrné prvky.