Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 5 001,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
Novinky
03.01.2019
euro účet pro platby ze zahraničí
Nově byl založen účet pro platby ze zahraničí, který má číslo 8465145011/2700. Nyní tedy nemusíte při prevodu ze zahraničí platit poplatek bance. číst celé
23.05.2018
ÚPRAVA CEN
Nově zavádím zmrazení cen a zavedení slev Vzhledem k tomu, že od 15. 5. 2018. se stávám plátcem DPH, dojte k doplnění všech položek o cenu DPH. U někt... číst celé
11.09.2018
Přidání nových druhů nářadí a spousty dalšího sortimentu
Nově jsem se stal partnerem největšího e-shopu v čr, kterým jsem byl kontaktován a převzal veškeré jeho zboží. Na veškeré zboží z nabídky jde určitě u... číst celé
Zobrazit všechny novinky

Sledujte můj YouTube kanál:

Jsme také na Facebooku

Chcete vědět více? přidejte se k nám!

 

Sponzoři e-shopu:

Spřátelené weby:

Dodavatelé železnice:

 

Dodavatelé nářadí:

  1. Úvod
  2. Užitečné články, informace
Barva světla (teplota chromatičnosti) u LED osvětlení

Barva světla LED: teplá, denní, nebo studená bílá?

Jakou barvu LED světel si vybrat, aby byl váš domov jaksepatří útulný? Které odstíny naopak podporují aktivitu a hodí se k práci?

Barva světla - škála teploty chromatičnosti.

 

 

Každý typ světla má jinou barvu (teplota chromatičnosti) – některé osvětlení je více domodra, jiné zase dožluta až dočervena. Teplota chromatičnosti se udává v Kelvinech (K). Čím více Kelvinů, tím je světlo více bílé až modré.

 

Světlo svíčky nebo žárovky je nažloutlé, jeho teplota se pohybuje v rozmezí 1 000 až 4 500 K. Typické denní světlo v poledne a světlo zábleskové má teplotu kolem 5 000 až 7 000 K. Při zatažené obloze a úplném vyjasnění dosahuje světlo nejvyšší teploty, a to kolem 8 500 až 12 000 K.

 

Teplý odstín - teplá bílá (2 800 - 3 300 kelvinů)

  • nažloutlý či naoranžovělý, podobný klasické žárovce, působí příjemně a útulně
  • doporučené použití: obývací pokoj, ložnice, dětský pokoj a všude tam, kde se máme cítit příjemně a uvolněně

 

Chladnější bílý tón - bílá (5 000 - 6 000 kelvinů)

  • je pocitově neutrální
  • doporučené použití: kuchyň, koupelna, pracovny, na místech s nedostatkem denního světla v kancelářích, nákupních střediscích, ale také například při léčbě depresí během dlouhého zimního období, kdy je nedostatek přirozeného denního světla

 

Vyberte si žárovku v teplotě, která vám vyhovuje nejvíce. Obraťte se na nás, rádi poradíme.

 

LED žárovka E27

LED žárovka E27 - studená bílá. LED žárovka E27 - denní bílá. LED žárovka LU12W-260 teplá bílá

                      Studená bílá                                               Denní bílá                                                 Teplá bílá

 

Proč mají LED světla různé barvy?

LED diody se prodávají v několik barevných provedeních. Barva je ovlivněna tím, jaký polovodič v LED diodě je. Výsledná barva závisí na uvolněných fotonech – modré světlo vzniká uvolňováním vysoké energie, červené světlo naopak uvolňováním energie nízké. LED diody jsou monochromatické – vyzařují pouze jedno světlo (dominantní vlnovou délku).

 

Navzdory pestré škále barev neumí LED diody přímo emitovat bílou barvu. Většinou se jí dosahuje pomocí mísení barev, příp. fotoluminiscence. Díky tomu bílé světlo samozřejmě je k dostání hned v několika barevných teplotách.

 

Co je to barevná teplota?

Barevná teplota, odborně teplota chromatičnosti, je vyjádření barvy, kterou vyzařuje dané svítidlo. Na rozdíl od běžných svítidel je poměrně těžké určit teplotu chromatičnosti LED svítidel – proto se většinou udává rozsah, ve kterém LED žárovka svítí.

 

V zásadě platí, že čím méně Kelvinů, tím je světlo teplejší a tmavší. Např. světlo obyčejné svíčky má 1 900 Kelvinů. Klasická zářivka může mít až okolo 6 000 K.

 

Jak osvětlit koupelnu, pracovnu nebo obývák?

Většině z nás jsou sympatičtější barvy teplejší (svíčky, klasické žárovky) – dodávají pocit pohody, útulnosti a klidu. Zákazníci je také preferují ze zvyku (máme je spojeny s domovem). Nejlepší ale je řídit se podle toho, jaká barevná teplota vám vyhovuje v dané místnosti (což se liší podle zařízení interiéru).

 

Ze zkušenosti můžeme říci, že pro místnosti, kde chceme relaxovat a odpočívat, je lepší volit barvy teplejší (např. okolo 3 000 K). Teplá barva je v podobném odstínu jako západ nebo východ slunce, což navozuje klid.

 

Do prostor jako kuchyně nebo koupelna můžeme volit barvy s vyšší chromatičností (okolo 5 000 K). Vytvářejí čistý a moderní dojem (výjimkou je, máte-li například kuchyň stylizovanou tradičně nebo rustikálně – tam by nemuselo studené světlo působit dobře). Ze studeného světla nemějte strach; např. klasické denní světlo při zamračené obloze má okolo 7 000 K.

 

Protože světla s vyšší teplotou chromatičnosti mají tendenci nás aktivizovat, je dobré umisťovat studená světla do místností, kde plánujeme pracovat – dílny, pracovny, kanceláře (ano, i to je důvod, proč je většině kanceláří nepříjemné studené světlo). Vyšší teplota barvy zahání mrákoty a zvyšuje pracovní produktivitu, protože simuluje světlo za bílého dne.

 

Jak vybrat správnou barevnou teplotu?

Úplně nejlepší variantou je vyzkoušet si, jaké světlo vám v pokoji vyhovuje. Mějte na paměti, že barevná teplota vytváří dojem celé místnosti a ovlivňuje vnímání barev nábytku a doplňků. Takže doporučujeme zkoušet, abyste nebyli zklamáni výsledkem. Nedejte na dojem ze světla v obchodě – uvědomte si, že každý interiér je osobitý.

 

Je dlužno dodat, že v prodejnách, kde svítí více světelných zdrojů zaráz, těžko pocítíte barvu a intenzitu světla. Pozor také na více zdrojů světla na prodejně – nakonec nikdy nevíte, dokud ji nemáte doma. A to platí všeobecně.

 

Umístění LED světel

Většina LED světelných zdrojů má mnohem nižší úhel vyzařování než většina klasických žárovek. Maximální úhel bývá okolo 120 stupňů. Moderní produkty ale nabízejí také úhly až 360 stupňů. Při zařizování buďte obezřetní, abyste vybrali úhel, který vám vyhovuje. U nižších úhlů byste měli na umístnění myslet, aby výsledek byl podobný klasickým žárovkám. LED světla jsou směrová – takže je možné, že v místnostech budou místa, která jsou méně osvícená, proto je dobré mít v pokojích více světelných zdrojů.

 

Pozor na označení výrobců

Protože výrobci často označují světla různými jmény, je dobré si udělat pořádek v tom, o jaké barvy přibližně jde. Ruku na srdce, těžko si uděláte obrázek o tom, jaká je denní bílá, čistá bílá, přirozená bílá nebo studená bílá. Vždy se proto dívejte na barevnou teplotu v kelvinech – tak máte jistotu, že např. studená bílá je stejná barva u dvou různých výrobců.

 

U nás v e-shopu T-LED najdete barevnou teplotu studená bílá (5000 – 6500 K), denní bílá (4000 – 5000 K) a teplá bílá (okolo 3000 K).

 

RGB

Red-green-blue model se používá u zobrazovacích zařízení k míchání barev. Červená, zelená a modrá jsou základní barvy, z jejichž kombinací se dá namíchat jakákoliv jiná barva.

 

Na obrázku níže je vidět, jak takové míchání probíhá. Odstíny jsou vytvořeny přidaným množstvím jednotlivých základních barev. Tento princip se mimo RGB LED pásků a žárovek používá například u počítačových monitorů a televizí. RGB LED pásek nebo žárovka tedy umí zobrazit jakoukoliv barvu.

 

Příklad: Pro zobrazení čistě modré barvy bude maximálně svítit modrá dioda, postupným přidáváním jasu červené barvy se bude modrá barva přeměňovat ve fialovou. U jiných barev tento princip funguje obdobně.

 

Bílá barva z RGB pásku nebude pravděpodobně stejně čistá jako u jednobarevného bílého pásku. díky složené z barevného spektra RGB nebude čistá jako u jednobarevného bílého pásku, podle výrobce bude mít narůžovělou či namodralou barvu.

 

RGB model

 

V našem sortimentu naleznete mnoho RGB LED pásků a RGB LED žárovek, které se liší svým výkonem a jinými parametry. K těmto produktům nabízíme řadu různých ovladačů a příslušenství.

Srovnání klasických a LED žárovek

Srovnání klasických a LED žárovek

LED žárovky (diody)

V úsporách LED žárovky bezkonkurenčně vedou, ušetří více než polovinu spotřeby úsporné zářivky. Veškerou konkurenci předčí i v životnosti, ta začíná na 50 000 hodinách provozu. Zatím se ve svítidlech využívají jen zřídka, většímu rozšíření bránila vyšší cena. To chceme změnit, proto jsme tu pro vás.

Jak fungují

Takzvané LED (Light Emitting Diode = diody vytvářející světlo) jsou polovodičové destičky, které mění elektrický proud na světlo. Jsou to svítidla budoucnosti, jejich éra právě začíná.

Několik druhů LED žárovek.
Led žárovky

 

 

 

 

Výhody

Mají extrémně dlouhou životnost. Donedávna se uvádělo 20 000, nyní je to až 50 000 hodin svícení, což odpovídá například 24 letům svícení šest hodin denně. Mají malé rozměry, velmi nízkou spotřebu a jsou dostupné v různých barvách. Nevadí jim časté vypínání a zapínání.

Vyžadují nulovou údržbu, jsou vysoce odolné proti otřesům, nárazům i vůči chladu. Nevydávají žádné infračervené a ultrafialové záření ani žádné teplo. Jsou vysoce účinné a představují bezkonkurenčně nejvýhodnější světelné zdroje.

Nevýhody

Zatím vyšší cena, především u velmi výkonných LED zdrojů.

Použití

Dříve se používaly téměř výhradně do lampiček k bodovému osvětlení, pro trvalé osvětlení chodeb a průchodů či do cyklosvítilen. Dnes jsou již na trhu i LED ve tvaru klasické žárovky a jejich použití je takřka neomezené.

Přepočet

2W LED žárovka odpovídá 25W žárovce, špičkové 4W typy nahradí 40W žárovku.

Úsporné žárovky (kompaktní zářivky)

K provozu potřebuje až o 80 procent méně energie než žárovka. Pořizovací cena je vyšší, počítá se ve stokorunách, ale vrátí se na nižších účtech zpravidla do jednoho roku (podle intenzity svícení). Navíc cena i u kvalitních „úsporek“ v obchodech klesá s tím, jak výrobcům roste obrat.

Jak fungují

Úsporná žárovka (zářivka) obsahuje páry rtuti, ve kterých při průtoku proudu vzniká elektrický výboj, jehož výsledkem je ultrafialové záření. Toto záření je následně luminoforem, který je nanesen na stěnách žárovky, přetvořen na světlo.

Několik úsporných žárovek
Úsporné žárovky

Výhody

Jejich životnost je až 15 000 hodin, oproti tomu životnost klasické žárovky je zhruba 1 000 hodin. Účinnost úsporné žárovky je 4–5× vyšší oproti klasické žárovce, čímž ušetří zhruba 80 % energie při stejné hladině světla. Nejnovější modely vydrží 100 000 až 600 000 zapnutí a vypnutí. Nehřejí tolik jako žárovky, do svítidla určeného pro 60 wattů je proto možné umístit i úspornou alternativu „stovky“.

Nevýhody

Mají vyšší pořizovací cenu oproti klasickým žárovkám. Kvůli své technologii jsou větší než klasické žárovky, do některých světel se proto nevejdou. Některé žárovky mají pomalejší náběh a několik desítek sekund po rozsvícení vydávají kalné světlo. To je problém především v místech, kde svítí krátkodobě. Čím kvalitnější zářivka, tím je náběh kratší.

Některé modely nejsou vhodné do nízkých teplot. Obsahují rtuť, proto je třeba s nimi zacházet opatrně a po ukončení životnosti je nerozbité odevzdat k recyklaci. Do komunálního odpadu úsporné zářivky rozhodně nepatří, protože hrozí znečištění životního prostředí.

Použití

Hodí se ideálně pro dlouhodobé svícení, nejsou vhodně do místností s častým zapínáním a vypínáním světel. Většinou se jedná o modely se závity E27, E14 nebo nástrčné patice.

Přepočet

21W a 23W úsporná žárovka odpovídá přibližně 100W klasické žárovce.

Halogenové žárovky

Mají stejné světlo jako klasická žárovka. Jejich provoz je však ve srovnání se žárovkou o třetinu levnější a životnost je dvojnásobná. Pořizovací cena je ve srovnání s úspornými zářivkami nízká, pohybuje se okolo 50 Kč.

Okamžitě po zapnutí svítí na maximum, hodí se proto i do koupelny nebo na schodiště, kde delší doba nabíhání úsporných zářivek obtěžuje. Pozor na provozní teplotu, halogenové žárovky se rozžhaví stejně jako ty klasické.

Jak fungují

Fungují na stejném principu jako klasická žárovka – světlo vzniká pomocí elektrického proudu, který rozžhaví jemný drátek. Náplň v baňce je však jiná, proto je halogenová žárovka efektivnější.

Halogenová žárovka
Halogenová žárovka

Výhody

Jsou menší, o 30 % úspornější než obyčejné žárovky a mají dvakrát delší životnost. Jejich světlo je velmi jasné a působí přirozeně. Kvalita světla se nemění po celou dobu životnosti.

Nevýhody

Při svícení vzniká velké teplo, nehodí se tedy například do nábytku nebo pod sádrokartonové podhledy. Oproti úsporným zářivkám je životnost nižší a spotřeba proudu vyšší.

Použití

Jsou vhodné ke krátkodobějšímu svícení a všude tam, kde potřebujete mít okamžitě maximální světlo: do lampiček na čtení, do bodových světel k zrcadlům v koupelně, ale i k plošnému osvětlení stěn.

Přepočet

100W klasické žárovce odpovídá 70W halogenová.

Klasické žárovky (wolframové)

Na světlo se přemění pouze 8 % energie a její životnost je okolo 1 000 hodin svícení. Nízká pořizovací cena vysokou spotřebu nevyváží. Všude, kde se svítí více než pár minut denně, na ní začnete prodělávat už po pár měsících.

Klasická - wolframová - žárovka.
Wolframová žárovka

Porovnání svítivosti LED, klasických, úsporných a halogenových žárovek

Při srovnání jednotlivých světelných zdrojů je potřeba vycházet z jejich světelného toku, tedy z lumenů, které se označují zkratkou lm.

Wolframové žárovky mají světelný tok kolem 13 lm na 1 W. Oproti tomu LED žárovky jsou mnohem efektivnější, na 1 W produkují i přes 80 lumenů.

Orientační přepočet

Orientační svítivostKlasická žárovkaHalogenová žárovkaÚsporná žárovka (kompaktní zářivka)LED
500 lumenů40 W35 W11 W7 W
750 lumenů60 W42 W15 W9 W
1300 lumenů10 0W70 W23 W15 W

Tabulka shrnující parametry jednotlivých světelných zdrojů

 Klasická žárovkaHalogenová žárovkaÚsporná žárovka (kompaktní zářivka) LED
Životnost (hod.)100020008 00050 000
Úspornost provozunízkánízkástřednívysoká
Svítivost (lm/W)13135080 a více
Funkční i v nízkých teplotáchanoanoneano
Rychlý náběh světlaanoanoneano
Vhodné pro časté zapínáníanoanoneano
Ekologická zátěž (rtuť)neneanone
Nově připravuji: On-line půjčovna nářadí.

Jak je napsáno v popisu, nově připravuji On-line půjčovnu nářadí. Jednoduše si vyberete nářadí o které máte zájem zapůjčit. Zboží Vám bude zdarma zasláno a zdarma staženo zpět k nám. Více již brzy.

Jak osvětlit schodiště nebo chodbu v kombinaci s pohybovým čidlem

Nebaví vás při noční cestě na toaletu hledat vypínač? Jdete z party a ne a ne najít vypínač pro osvícení schodiště? To jsou každodenní situace, se kterými se setkává každý z nás. Můžete je snadno, levně a vkusně vyřešit.

Nejdříve vyberte vhodná svítidla a jejich počet. Poté promyslete, kolik čidel budete potřebovat podle toho, z kolika míst budete na chodbu nebo schodiště přistupovat. Na schodiště to pravděpodobně bude jen na horním a dolní konci, ale na chodbu můžete přicházet z různých pokojů. Na trhu je nicméně celá řada čidel, kdy každé může fungovat jiným způsobem. Doporučujeme se vždy poradit s prodejcem.

Osvětlení chodby

Počet LED žárovek nebo svítidel zvolte dle délky a šířky chodby. Minimální hodnoty na chodbách by se měly pohybovat nad 50 luxů.

Všechny žárovky, svítidla či LED pásky se zdroji umísťujte za čidlo. Nezapomeňte zkontrolovat maximální výkon čidla, a zda je určeno i pro LED. Jaký druh osvětlení zvolíte, to opět záleží na vaší fantazii. Můžete použít klasická svítidla nainstalovaná na strop, bodová svítidla či i velmi moderní řešení pomocí LED pásků.

Pokud zvolíte LED pásky, vybírejte modely s příkonem minimálně 12 W na metr nebo 20 W na metr. U těchto pásků je nutné použit hliníkové profily na chlazení.

Například chcete osvítit chodbu, která má rozměry 2 metry na šířku a 5 metrů na délku s přístupem ze třech míst. Budete potřebovat 1-–3 čidla dle modelu. Na strop se hodí například 2 přisazená svítidla MONDO nebo 3–4 svítidla určená do podhledu. LED pásky potřebujete zhruba v délce 3–4 metry o výkonu 12 W na 1 metr s odpovídajícím zdrojem. U všech těchto svítidel patří čidlo na začátek zapojení.

Osvětlení schodiště

Osvětlení schodiště LED pásky.
Osvětlení schodiště

Při osvícení schodiště máte několik možností:

  • LED svítidla do jednotlivých schodů
  • LED pásky pod hranu každého schodu
  • lišta s LED páskem či svítidly na zeď ke schodišti
  • osvětlení do zábradlí nad schody

Můžete například na každý metr schodu umístit jedno LED svítidlo. Nebo si změřte délku hrany schodu a dle počtu schodů kupte LED pásek pro nalepení. Samotná realizace závisí na možnostech zásahu do schodů, popřípadě kudy je možné vést napájecí kabely. Není ani vždy nutné LED pásky instalovat po celé délce schodu.

Uvažujme, že chcete osvítit 20 schodů o délce hrany 1 m s přístupem ze dvou stran.

Osvícení schodiště LED pásky

Odhad ceny za materiál: od 4 000 Kč
Odhad času na realizaci: 4–5 hodin
Potřebný materiál:20 m LED pásku, hliníkové profily, 1–2 čidla, zdroj

Pásky není nutné instalovat po celé délce hrany. Můžete zvolit kratší délku než délka schodu, vždy záleží na vaší fantazii. Pro osvětlení schodů většinou naprosto postačují LED pásky s příkonem 4,8 W na metr.

Osvícení schodiště LED svítidly

Osvětlení schodiště LED svítidly.
Osvětlení schodiště LED svítidly

Odhad ceny za materiál: od 5 000 Kč
Odhad času na realizaci: 4–5 hodin
Potřebný materiál:20 LED svítidel, 1–2 čidla.

Svítidla umístěte buď přímo do schodů, nebo do zdi ke schodům. Čidla použijte dle potřeby jedno nebo dvě. Dvě čidla nainstalujte, pokud jsou schody umístěné například do L a čidlo z jedné strany by nebylo schopno snímat osobu na druhé straně schodiště. Případně lze samozřejmě schody ovládat klasickým vypínačem.

Jak rozpohybovat světla – kolejnicový systém osvětlení
Třífázová světla

Jak rozpohybovat světla – kolejnicový systém osvětlení

Lištový systém osvětlení perfektně využijete v komerčním prostoru, kde se často mění rozestavení vystaveného zboží a přitom je vždy třeba mít zboží dobře nasvícené. Kolejnicové osvětlení je proto ideální do showroomů a prodejen s různým zbožím.

V odborných kruzích říkáme kolejnicovým světelným systémům třífázové lišty. Jde o systém metrových či dvoumetrových lišt, ve kterých se pohybují světla. Na trhu můžete zakoupit dva systémy Eurotrack a Global Track. Tyto typy mezi sebou nelze kombinovat.

U nás můžete koupit kolejnicový systémGlobal Track v bílé a černé barvě. Světla do systému Global Track si můžete koupit kdekoliv u jakéhokoliv výrobce, po té jednoduše vsadit do lišt a pohybovat s nimi ze strany na stranu – co hrdlo ráčí.

Třífázová lišta 3F pro třífázová svítidla
Třífázová lišta 3F pro třífázová svítidla

Samotné lišty připevníte pomocí závěsných lanek.

Závěsné lanko 3F pro třífázovou lištu - černé
Závěsné lanko 3F pro třífázovou lištu – černé
Závěsné lanko 3F pro třífázovou lištu
Závěsné lanko 3F pro třífázovou lištu

Jak se vede proud do lišty?

Do samotné lišty se musí přivést přívod 230V pomocí dvou komponentů.

1. Koncovka s přívodem

Zde je důležité vyprat správně pravou, nebo levou koncovku. Správnou koncovku vyberete podle plánku.

Třífázová koncovka 3F s přívodem pro třífázovou lištu
Třífázová koncovka 3F s přívodem pro třífázovou lištu
Jak vybrat správnou spojku?
Jak vybrat správnou spojku?

2. I spojky dlouhé s připojením

Spojka slouží k napojení jednotlivých lišt. Můžete vytvořit opravdu dlouhou linii. Pokud nemáte možnost napojit přívodní kabel 230V ze začátku, tak je pro vás I spojka to pravé. Přívod můžete napojit kdekoliv v linii pomocí této spojky.

I spojka dlouhá s připojením 3F pro třífázovou lištu
I spojka dlouhá s připojením 3F pro třífázovou lištu

Jak se propojují lišty?

Již z plánku výše je hned vidět, že lze využít různé druhy spojek mezi lištami. 

1. Spojka krátká

Při použití této spojky docílíte skoro neviditelného napojení dvou lišt mezi sebou.

Krátká spojka na třífázové lišty
Krátká spojka na třífázové lišty

2. L spojka

Zde si musíte dát opět pozor na výběr pravé a levé strany. Pomocí této spojky lze vytvářet pravé úhly. Lze tedy vytvořit například obdélník, či čtverec.

L spojka na třífazové lišty
L spojka 3F pro třífázovou lištu
Pravá nebo levá L spojka na třífázové lišty
Pravá nebo levá

3. T spojka

T spojka 3F pro třífázovou lištu
T spojka 3F pro třífázovou lištu
T spojka na třífázové lišty pravá levá
Pravá nebo levá

4. X spojka

X spojka 3F pro třífázovou lištu
X spojka 3F pro třífázovou lištu

Jaká použít světla?

Track light 3F – Svítidlo lze naklonit na požadovaný úhel, případně otočit. Žárovka není součástí balení. Žárovku naleznete v doporučených produktech u svítidla.

Světla do třífázových lišt Track Light
Světla do třífázových lišt Track Light

JET-T – Svítidlo lze naklonit na požadovaný úhel, případně otočit, je nutné ho doplnit o led žárovkou, která není součástí balení. Žárovku naleznete v doporučených produktech u svítidla.

Lištové svítidlo JET-T
Lištové svítidlo JET-T

Pokud vám nevyhovuje ani jedno z námi nabízených svítidel, pak je tu jedna chytrá pomůcka. Jedná se o adaptér na který lze připojit jakékoliv svítidlo, které vás jen napadne. Do adaptéru stačí pouze přivést přívodní kabel od jakéhokoliv svítidla a adaptér poté připnout do třífázové lišty. Pro lepší představu jsme pro vás jedno světlo do adaptéru zapojili. Svítidlo, které bylo vybráno vypadá takto.

Svítidlo závěsné JET , závěs byl odmontován a kabely napojeny do adaptéru viz foto níže. Stejně to můžete provést s jakýmkoliv svítidlem. Ideální pro nasvětlení, některých předmětu z blízka.

Příklad využití třífázového systému v praxi